| Processor | Intel Core i7-12700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 500GB M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD | |
| Battery | 80 Wh battery with 3 charging Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Schenker Vision 16 |
|---|---|
| Model | Vision 16 |
| Price | Tk 160,348 |
| Brand | Schenker |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-fi 6 (6GHz) AX211 2x2 |
|---|
| Display Type | WQXGA IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch Display |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | FHD Windows Hello-compatible face recognition |
|---|
| Body Dimensions | 353.7 x 245.3 x 17.1 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.45 kg |
| Body Build | Display lid and bottom case made of aluminium Display lid, top and bottom case made of magnesium alloy (AZ91D) Display frame made of plastic 160° display opening angle PH 0 screw heads |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Generations | 12th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz Dual Channel RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB M.2 Samsung 970 EVO Plus PCIe 3.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics Memory | Intel Iris Xe Graphics |
| Battery Type | 80 Wh Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 80 Wh battery with 3 charging profiles |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Stereo speakers Noise-canceling mic |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-fi 6 (6GHz) AX211 2x2 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | White backlit keys numeric keypad |
This laptop RAM is excellent.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch WQHD IPS 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 5700U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 91 Wh Li-poly Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS
Battery: 4 cell Lithium-Ion 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →